Az építőiparban dolgozók azt tanácsolják, hogy 10-15 évente végezzünk felújítást a lakásban, hogy mérsékeljük annak általános elhasználódását. A pszichológusok azt javasolják, hogy ötévente újítsuk meg a belső teret. De néha maga a lakás is felújítás után kiált. Egy újépítésű családiház felújítása néha már az építkezés után pár évvel is esedékes lehet.
Nézze meg ellenőrzőlistánkat, hogy megtudja, ideje-e felkészülnie egy felújításra.
1
Penész vagy gomba
Egy kis penészfolt észrevétlenül megnőhet, és elfoglalhatja lakásának nagy részét. És ha a kis foltot viszonylag könnyű is eltávolítani, egy szétterjedt nagy folt már teljes felújítást igényel.
„Penész akkor fordulhat elő, ha a fal átengedi a nedvességet a külvilágból, vagy ha csőtörés van. Egy ilyen gombás falat csak vegyszerrel nem lehet rendbe tenni. El kell távolítani a fedőréteget, a forrástól számított egy méteres sugarú körben meg kell tisztítani a felületet, és át kell gondolni a vízszigetelést. Ebben az esetben a felújítás elkerülhetetlen.”
— István, építőipari szakember
2
Foltok és repedések a mennyezeten
Egy óvatlanul leütött szúnyog, odafröccsent vörösbor vagy a mennyezeti lámpa körüli égésnyomok mindig vonzzák a tekintetet. És a kezdetben láthatatlan repedések idővel csak egyre nagyobbak lesznek. Megpróbálhatja lefesteni a hibákat vagy elrejteni egy új csillárral, de nem sokáig lesz elégedett az eredménnyel.
„Ha megpróbál lefesteni egy kis foltot, az továbbra is látható lesz. Még a megfelelő fehér árnyalat kiválasztása is nagyon nehéz. A konyhában a zsírtól sárgás színű lehet, a szobákban a portól szürke. A konyhafelújítás elkerülhetetlen. Jobb az ilyen fedőréteget teljes egészében eltávolítani, szükség esetén kiigazítani, és mindent újból lefesteni.”
— Zsolt, építőipari szakember
3
Nyikorgó padló és karcolások
A padlódeszkák nyikorgását érdemes megszüntetni, amint megjelenik. Ugyanez vonatkozik a parketta és a laminált padló repedéseire, amelyekben gyorsan megjelenik a penész.
A mesterek azt javasolják, hogy ne késlekedjen, és azonnal cserélje le az egész padlót, hogy ne kelljen éjszaka úgy közlekednie a folyosón, mint egy aknamezőn.
„Ilyen esetekben a javítás mértéke csak a pénztárca méretétől függ. Megtehetjük, hogy teljes szobafelújítás helyett csak a nyikorgó vagy repedt deszkákat cseréljük le. De itt is fennáll a probléma, hogy nem biztos, hogy eltaláljuk a színt. A parketta alatt általában a párnafák nyikorognak, és azokat meg kell javítani. Ez hosszadalmas és poros eljárás, ezért gyakran kérik, hogy a nyikorgó deszkákat csavarokkal rögzítsük, és a tetejére fektessünk új laminált padlót.”
— Róbert, építőipari szakember
4
Hibák a falakon
Évekig kísérletezhetünk azzal, hogy a felhullámosodott vagy az illesztéseknél feljött tapétát visszaragasztgatjuk. Lehet, hogy eredetileg gyenge minőségű ragasztót vagy tapétát adtak el Önnek, ezért hasztalan az otthoni javítás. A legegyszerűbb módszer a régi réteg eltávolítása, a falak kiegyenlítése és új tapéta felragasztása minőségi anyagok felhasználásával.
„Egy másik általános probléma a festett falakon megjelenő repedések. Az utolsó felújítás után visszamaradt festékkel eltakarhatjuk ezeket, de nehéz lesz eltalálni a színt, mivel egyes festékek hajlamosak erős napfényben kifakulni vagy az idő múlásával elhalványulni. Valószínűleg a lefestett rész újra repedezni kezd, ezért jobb az egész falat újrafesteni.”
— Dénes, építőipari szakember
5
Elektromos problémák
Ha ki kell cserélnie a vezetékeket, készüljön fel a teljes felújítás elvégzésére. A kábelezés nem hagyja érintetlenül a falakat és a mennyezetet.
Villognak a lámpák a lakásban? Ez szintén azt jelenti, hogy villanyszerelőt kell hívni. Bizonyos esetekben nem muszáj a teljes vezetékrendszert kicserélni, hanem meg lehet találni a konkrét helyet, áttörni a falat és megjavítani. De azt a faldarabot mindenképpen be kell tömni.
„Az elektromossággal nem szabad viccelni. Ha Önnél gyakran kiég a biztosíték, az aljzatok vagy a vezetékek felmelegszenek, akkor ideje kihívni egy jó villanyszerelőt, és elgondolkodni a vezetékek cseréjén. És ha az elmúlt 50 évben nem lettek kicserélve, akkor egyszerűen muszáj elvégezni.”
— Péter, építőipari szakember
6
Változások az életben
Amikor egy családban gyerek születik, a legtöbb pár elgondolkodik a felújításon. A babaszoba felszerelésekor nem csak az anyagok színét és funkcionalitását, hanem biztonságosságát is figyelembe kell venni. Ugyanez vonatkozik a szoba felújítására, amikor a gyermek nagyobb lesz és iskolába készül, vagy amikor a gyerekszobát át kell alakítani a kamasz igényeinek megfelelően.
„A tapéta alatti falakat jobb előkészíteni és gipszvakolattal bevonni. Ne a legolcsóbbat válassza: az alacsony árú vakolatok megrepedhetnek, és nem mindig lehet garantálni biztonságos összetételüket. Természetesen a legbiztonságosabbak a természetes anyagok, de a babaszobában senki sem fog faléceket felszegelni. A legegyszerűbb tapétát feltenni a falra. Ha nem szeret a festéssel bajlódni, készíthet álmennyezetet. De itt is fontos, hogy ne a legolcsóbbat válassza. A gazdaságos variánsok általában PVC-t tartalmaznak. Megfelelően impregnált textil álmennyezetek kifeszítését javasolom.”
— András, építőipari szakember
7
A lakás piszkos, mindegy, mennyit takarít
A tapasztalt takarítók bármilyen felülettel meg tudnak birkózni, és úgy kitakarítják a lakást, hogy minden ragyog. De még ők sem tudják újjáéleszteni a régi linóleumot, eltávolítani a makacs foltokat a fürdőszobában. Ha a nagytakarítás a szokásos 2-3 óránál tovább tart, határozottan itt az ideje a felújításnak.
„Ha a linóleum kopott vagy régi foltok vannak rajta, akkor egyre nehezebb felmosni, és jobb lecserélni. Vagy ha a falról lepörög a festék. A csempe a legtöbb esetben lemosható, még ha nem is egyszerre, de ha vannak csorba darabok, akkor ideje lecserélni. Ha a fürdőszobában a tömítőanyag érintett (a lapok túlzottan szennyezettek, maga a tömítőanyag is fekete), akkor feltétlenül szükséges a felújítást elvégezni: mindent eltávolítani, és újra visszatenni.”
— Margit, takarítási szakember
8
Nincs kedve hazamenni
A mennyezet lehangoló, a régi tapéta sem biztató, az ablakkeretek is melankóliával töltenek el – ideje változtatni a helyzeten. A pszichológusok nem hiába javasolják a felújítást a depresszió leküzdésének egyik eszközeként. Ha úgy érzi, hogy nyomasztják a hétköznapok, próbálja meg először átrendezni a bútorokat. Egy szekrényfelújítás újjá varázsolhatja a szobát.
„A belső tér megváltoztatásával az élet jó irányba változik? Természetesen! A lányok minden bizonnyal megértik ezt: este kifested magad, mielőtt a barátnőkkel találkozol, és másként érzed magad. És ki mondta, hogy ugyanez nem történhet meg a lakással? Csak néhány színes, stílusos és fényes elem, például párnák gyönyörű párnahuzatokkal, mindenféle képkeret, amelyekkel tetszőlegesen feldíszíthetjük az egész falat, érdekessé teszi a szobát és hozzájárulnak a belső változáshoz. Az ajtófelújítás is megér egy próbát, így mindjárt jobb kedvvel léphetünk a lakásba.”
— Vera, belsőépítész
Ha legalább egy pontot bejelölt az ellenőrzőlistán, ideje elgondolkodni a felújításon. Nem kell nagy építkezés, bizonyos esetekben elég lehet egy kis „ráncfelvarrás” is.
Ha te is szeretnél egyik blogbejegyzésünk hőse vagy szerzője szeretnél lenni, küld el történetedet vagy ötletedet a info@qjob.hu címre
Subscribe to our newsletter
Once a week we send fresh stories, videos, and announcements of special projects