Article Image

Melyek a legjobb mobil klímák?

Újabb független Teszt Plussz Magazin kutatás a piacon

A nyári szezon közeledésével biztosan egyre több embernek jut eszébe az elviselhetetlen forróság. Az elmúlt nyarak ugyanis példátlanul forrók voltak, és kétség nem férhet hozzá, hogy 2025-ben sem lesz ez másként, így időben gondoskodnunk kell otthonunk hűtéséről.

Miután a ventilátorok és a léghűtő berendezések a több napig tartó kánikulák során már hatástalanok, ezért sokan gondolnak ilyenkor légkondicionáló berendezés alkalmazására, de a legtöbben általában csak az árajánlat kéréséig jutnak el.

Ennek az oka, hogy egy hagyományos klíma – szerelési költségekkel, esetleges hálózatbővítéssel együtt – gyakran az 5-600 ezer forintos összeghatárt is meghaladhatja, de ilyenkor sem kell lemondanunk a hűs lakás előnyeiről, csak éppen más termékkategóriában javasolt körülnézni.

A mobilklíma tökéletes alternatíva lehet a hagyományos klímákkal szemben

Ez a termékkategória a mobilklíma, hiszen ma már ezek a készülékek is zsugorodnak, a technológia fejlődésének köszönhetően pedig egyre magasabb hatásfokkal rendelkeznek, így teljesítményük akár a hagyományos légkondicionálókkal is fel tudja venni a versenyt.

Hogy melyik mobilklímát válasszuk, ha valóban hatékony terméket keresünk? Erre a kérdésre alapesetben nem egyszerű válaszolni, de miután a Teszt Plussz Magazin megvizsgálta a teljes hazai és külföldi mobil klíma piacot, saját tapasztalataikra, igazolt vásárlói véleményekre és nemzetközi tesztekre építve összeállították a legjobb mobil klímákról szóló tesztjüket, ahol minden árkategóriában megtalálhattuk, amit kerestünk.

Mint azt Nagy-Varga Alexa, a kutatás vezetője lapunknak kiemelte: Ma már nem feltétlenül kell mélyen a zsebünkbe nyúlni ahhoz, ha hatékonyan szeretnénk hűteni otthonunk néhány helyiségét vagy a teljes lakást, sőt a mobilklíma számos más előnyös tulajdonságot is adhat a vásárlók kezébe.

A mobilklíma előnyei: mikor lehet jó döntés ez a termék?

A mobilklíma egyik legfőbb előnye, hogy nem igényel telepítést és különösebb átalakítást, amivel már alsó hangon rengeteget spórolhatunk, illetve a szerelés vagy a hálózatbővítés költségeit a termékvásárlásba allokálhatjuk, így akár egy magasabb teljesítményű terméket is vásárolhatunk.

A legtöbb mobilklíma beüzemelése ugyanis nem igényel fúrást-faragást, használatukhoz általában nincs szükség másra, csak elektromos áramra, egy extra tálra a kondenzvíznek, illetve egy ablakkivezető készletre, ami biztosítja a forró levegő szabadba áramoltatását, valamint a klíma hatásfokának növelését résnyire nyitott ablaknál.

Nagyon sokan bele sem gondolnak abba, hogy a mobilklíma gyakran nem alternatíva, hanem az egyetlen lehetőség lehet.

Példának okáért az olyan otthonokban, ahol nincs megfelelő elektromos hálózat a hagyományos klímák kiszolgálásához, gyakran bővítésre, villanyszerelésre van szükség.

A legtöbb mobilklíma azonban hagyományos hálózatról is működtethető, hiszen a jobb teljesítménnyel rendelkezők sem adnak le egyszerre 2500-3500W-nál nagyobb teljesítményt – ez nagyjából akkora, mint az olajradiátorok vagy a jobb hősugárzók igénye –, így egyszerű konnektorról is használhatók.

Ezen felül vannak olyan épületek, ahol a műemlékvédelem, a szomszédok vagy a sokadik emeletből fakadó problémák miatt a hagyományos klíma egyszerűen nem telepíthető. Az ilyen esetekben szintén nagyszerű alternatívát jelenthet egy mobil klíma a fentiekben felsorolt előnyök miatt.

Fontos kiemelni továbbá, hogy ez a termékkategória ma már nem luxus, hiszen akár 100 ezer forint környékén is találhatunk jól működő megoldásokat, ha egy-egy helyiség hűtése a cél, de lássuk a Teszt Plussz Magazin kutatása alapján, hogy milyen árkategóriákkal és teljesítménnyel számolhatunk, ha mobilklíma vásárlása előtt állunk.

Akár már 100 ezer forint alatt is tudunk venni magunknak mobilklímát

Egy jó minőségű ventilátor ára manapság már az 50 ezer forintot is elérheti. Ha ebből indulunk ki, akkor talán megdöbbentő tény lehet, de a kutatás alapján kiderült, hogy ma már akár 100 ezer forint alatt is tudunk vásárolni magunknak hatékonyan működő mobilklímát.

Ez tekinthető a belépő kategóriának a palettán, ami esetünkben azt jelenti, hogy egy egész lakás hűtésére nyilván nem alkalmas egy ilyen eszköz, de egy-egy normál helyiségben vagy irodában tökéletesen megállja a helyét.

A hazai piacon különösen népszerűek például a Sencor mobilklímák, amelyek közül már találni belépő modellt 100 ezer forint alatti árcédulával. Hogy mit kapunk ezért a pénzért cserébe?

Példának okáért 7000 BTU/órás hűtőteljesítményt – alig 2000W mellett –, ami elegendő lehet akár egy 26 négyzetméteres helyiség hűtésére is. Nyilván ez az árkategória még követelhet kompromisszumokat, azonban egy ventilátornál mindenképpen jobb megoldás a legforróbb nyári napokon.

A jobb mobilklímák 150 ezer forinttól indulnak

Az igazán jó mobilklímák azonban természetesen már inkább 150 ezer forinttól indulnak. Ezt nevezhetjük a belépőnek a középkategóriába, és elég széles tartományban, nagyjából 250 ezer forintig képes kellemes meglepetést okozni ez a szegmens.

Itt már nem ritka a 9-10 000 BTU/órás vagy az annál nagyobb hűtőteljesítmény sem (2500-3000W mellett), aminek köszönhetően nyilván méretesebb termékekről beszélhetünk, amelyek több helyiség vagy akár kisebb lakrészek hűtésére is ideálisak megfelelő elrendezés esetén.

Köztük több modell akár 30-60 négyzetméteres helyiségeknél is megfelelően képes tenni a dolgát – nyilván igények függvényében –, így egy kisebb panellakásban vagy egy hétvégi házban akár egyedül is könnyedén elláthatják a teljes közeg hűtését.

A középkategóriában különösen erőteljes megoldásokkal és széles portfólióval rendelkezik a Klarstein, de más gyártó kínálatában (például DeLonghi, Fisher) is találhatunk jól működő megoldásokat, miközben alapvető elvárás ezen a szinten a multifunkciós jelleg (klíma, páramentesítő, ventilátor), az okos megoldások és az előnyösebb energiahatékonysági osztályok.

A prémium mobilklímák drágák, de így is olcsóbbak, mint hagyományos társaik

Természetesen a mobilklímák világában is találkozhatunk már az úgynevezett prémium kategóriával, azonban az árcéduláktól itt sem kell megijedniük a vásárlóknak, hiszen néhány évvel ezelőtt a belépő modelleket forgalmazták olyan ársávban, mint manapság a felsőkategóriás típusokat.

Ebben a közegben a 250-350 ezer forintos termékeket találhatjuk, amelyek jellemzően abban különböznek a középszinttől, hogy nemcsak nagyobb, hanem hatékonyabb hűtés birtokában vannak.

Nem ritkák a 12-15 000 BTU/órás értékkel rendelkező modellek, amelyek nemcsak a nyers erejükkel, hanem valamilyen innovatív, saját fejlesztésű megoldással is képesek biztosítani, hogy mindig kellemesen hűvös maradhasson otthonunkban – még extrém meleg időszakokban is.

Sok gyártó a lamellák nyílásával, a légfúvók méretével és egyéb megoldásokkal növelte a hatásfokot, hiszen ebben a kategóriában találkozhatunk azokkal a modellekkel, amelyek úgymond a mobilklímák jövőjét hivatottak prezentálni.

Márpedig a mobilklímák jövője határozottan az, hogy kompakt formában biztosítsák ugyanazt a hatásfokot, mint például a hagyományos klímaberendezések, és ezt a prémium modellek közül több típus már most képes elérni, elég csak megnézni olyan gyártók kínálatát, mint például az Olimpia vagy a Klarstein.

A prémium mobilklímák kapcsán azonban két fontos dolgot mindenképpen ki kell emelnünk a sorból:

  1. Ezek a modellek már gyakran kimagasló hálózati követelményeket kínálnak, némelyek a 4000W-ot is meghaladhatják, ami 16A-os kismegszakítókkal és hétköznapi konnektorokkal nem működtethetők, így hálózati bővítést igényelnek, tehát a választáskor érdemes megmaradni a 3000-3500W-nál.

  2. A mobilklímák maximális ársávja a csillagos ég, így vannak 5-600 ezer forintos modellek is, ezek azonban a kutatások szerint gyakran semmivel sem jobbak, mint a 300-350 ezres típusok, ezért a választáskor itt érdemes meghúzni a határokat.

Termék tesztek közérthetően